Socializace

 

Toto téma je mnohdy novými majiteli psů velmi podceňováno a proto jsme se rozhodli Vám jej  rozvést a poukázat na to,že to je nejdůležitější část výcviku a vůbec neodmyslitelná část života psa. Socializace zjednodušeně znamená: seznámení psa s jeho okolím a připravit ho na celý jeho život,aby v něm proplouval bez větších obtíží,zbytečného strachu a stresu. Protože stres a strach např.z neznámích věcí,podnětů,psů,lidí a dětí je mnohdy startujícím podnětem agresivity..Abychom si tedy rozumněli,je třeba připravit a seznámit psa se svým okolým. Připravit ho na to,že se bude setkávat s lidmi,dětmi,psy a popřípadě i s jinými zvířaty. Správně socializovaný pes,nemá problém s cizími lidmy,seznamováním se s jinými psy,nereaguje agresivně na dotyk dospělého či dítěte,nevadí mu hluk,nebojí se chodit ze schodů,nastupuje bez problémů do MHD,vlaků či autobusů,nereaguje agresivně na ostatní zvířata! Takovýto pes je zvídavý,neustrašený a hlavně je spolehlivým parťákem.Pro nás mnohdy bežné a zanedbatelné věci,které jsme si zautomatizovali,ale musíme si uvědomit,že pro psa je toto vše překážka,cizí věc a proto ho musíme na vše připravit!

 

Když si pejska přivedeme domů,je třeba mu dát nějaký čas na to,aby se tzv.aklimatizoval. Naše úloha začíná už od tohoto okamžiku. Není potřeba dávat pejskovi 14 dní,aby si zvykl na nový domov.Čím dříve ho se vším seznámíme a uvedeme do režimu,tím méně stresující pro něj bude odchod se známého prostředí a ve většině případů neproběhne ani tzv.brečení po mamince. Nejdůležitější v tomto období od cca6 týdnů do 16 týdnů je,abychom psa naučili nějakému režimu a to je:

1.venčení a stravování

 Doma se nečůrá a chodí se ven, štěně to velmi rychle pochopí a začne si říkat i samo. Nejlepší je štěně nosit po dvou hodinách vždy ven, aby se vyčůralo a to i když spí! Vzbudíme jej, udělá potřebu a může ve spánku pokračovat. Popřípadě, že se štěně vzbudí dříve jděte s ním ihned, je to jeho první potřeba po probuzení.Krmná dávka by mela být ideálně podávána ve třech intervalech pro lepší trávení a vstřebání živin a nasycení štěněte. Krmná dávka by měla bý podávána tak,aby ráno dostalo menší část dávky a na večer největší díl-štěně už je v klidu má nastartovaný metabolismus a mnohem lépe vše dostatečně stráví. Dále štěně učíme,kde je jeho místo,kde má misky a pokud je s námi v bytě do kterých místností se nesmí,že nesmí vytahovat toaletní papír nebo pít vodu ze záchodu,že v květináči se věci neschovávají a další věci, ketré si už každý nastaví tak, jak mu budou vyhovovat.

2.Domov a jeho okolí

Od prvního dne pomalu seznamujeme štěně se svým okolím,kam budeme chodit na procházky a hlavně kdo s ním bude chodit ,s tím souvisí obojek a vodítko i tyto věci pes musí přijmout za své.Jestliže jsou v rodině děti,seznámíme děti,jak se s pejskem zachází a pokud si nebudete vědět rady,doporučuji vyhledat pomoc. Ať už např.u přátel,kteří psy chovají nebo kynologického instruktora. Psu nesmíme dovolit,aby se k dítěti choval jako k hračce,bral mu jídlo z rukou,tahal ho za kalhoty nebo punčocháče apod. Vytvoří si tím k dítěti ten správný postoj,dítě není hračka ani nepřítel. U starších psů nebo u psů převzatých z útulku nebo u psů s poruchou chování se určitě obraťte na odborníka! Na procházkách venku,pokud je to možné, se snažíme vodit psa na volno,aby nás následovalo a vytvořilo si pouto a takto se štěně krásně naučí na volno a nebude se od Vás vzdalovat a utíkat ihned co ho vypustíte z vodítka,ale bude si Vás hlídat,samozřejmě všechno ještě s tréninkem poslušnosti. Pokud se ke štěněti blíží pes,kterého neznáme a nejsme si jistí jeho reakcí,připneme psa na vodítko a počkáme až pes přejde,popřípadě Vám majitel oznámí,že není agresivní. V žádném případě histericky nezvedejte štěně do náručí,nepobíhejte a nekřičte na majitele druhého psa,ať si ho odvolá-tím akorát posílíte strach svého psa z ostatních psů a v dospělosti se s nimi bude prát. Cítí z Vás strach a stres a přechází na něj,tyto pocity se mu spojí se zážitkem setkání se psem a máte vystáráno na pěkný malér a nespolečenského psa,kterého nikde v parku nebudete moci pustit na volno a to je přeci jenom škoda!Psa je třeba seznámit se všemi zvuky,které na něj např.ve městě číhají,aby se jich nepolekal a nereagoval při nejhorším kousnutím. Štěňátko se s novými věcmi většinou vypořádává velmi dobře a do 16 týdnů by mělo mít toto všechno zvládnuté..patří do toho samozřejmě jízda MHD,autobusem či vlakem,velké množství lidí,psů,projít s ním nějakou velmi rušnou ulici,přecházet silnici, ve volné přirodě ho se vším seznámit,aby v pozdějším věku nemělo problém.. Nemusíme se bát vzít pejska do rstaurace nebo hospůdky,to vše k socializaci patří!

3.kontakt se psem

Do kontaktu se psem by mělo štěňátko přijít co nejdříve,už z toho důvodu,aby vědělo,že je pes a osvojilo si přirozenou komunikaci s ostatními jedinci svého druhu. Než budete mít ukončené očkování,stýkejte se pouze se psy o kterých víte že jsou řádně očkovaní!Nepodceňujme socializaci,už se opakuji,ale je to velmi důležitý krok z Vaší strany k Vaší spokojené cestě životem po boku se psím kamarádem. Důležité je,aby se Váš pes nezradil,aby si nevštípil do paměti nějaký špatný zážitek s cizým psem,tento problém se v některých případech nikdy neodstraní a zvláště u samců!Získají pocit,že si musí ochránit holý život. Ale abych Vás neděsila,to že se pes pere s ostaními nesouvisí jen s tím,že jsme zanedbali socializaci. Někteří jedinci jsou natolik dominantní,že mají potřebu si svou dominantnost prokazovat na ostatních psech,ale i takovéto chování se dá v zárodku potlačit.Naopak máme silně submisivní psi,kteří nevyhledávají konflikty a dominantnímu jedinci ustoupí a zaujmou proti němu submisivní postoj a tím uznají dominantu psa a konflikt nevzniká,ale i takovýto pes může mít v budoucnu problémy,pokud by se jeho submisivní chování prohlubovalo,může se dostat do takové fáze,že se bude ostatních psů bát! Proto je dobré si zprvu psí kamarády vybírat,aby nedošlo k již zmíněným poruchám v chování. Samozřejmě je třeba štěně usměrňovat(v mezích),aby si přivlastnilo to chování,které od něj budeme vyžadovat. Není dobré fixovat štěně příliš na sebe. Období mezi 9-12 týdnem je období fixace na člověka i tady je nejlepší volit zlatou střední cestu. Pokud si štěně na sebe přílišně zfixujete, budete mít další problém v pozdějším výcviku! Pes bez Vás nikde nebude chtít zůstávat,nebude samostatný tzn.bude se Vám pořád motat pod nohama,problémy z odložením,ničení nábytku v bytě-pes se tak vyrovnává se stresem způsobeným odloučením. Takže zlaté pořekadlo,všeho moc škodí!

správně socializovaní psi

 

Takže abychom to shrnuli.Pokud jste dočetli až sem je Vám termín socializace zase poněkud bližší a jistě už víte,že bez řádné socializace to prostě nejde. Tímto tématem se budeme jistě ještě zabývat v pravidelných číslech našeho klubového katalogu. Budou vycházet články o socializaci štěněte,odrostlého psa,adolescenta,psa přijatého z útulku a dospělého psa, který má problém s agresivitou a ovládáním se v krizových situacích.

Takže KYNOLOGII ZDAR a mnoho úspěchů..

                          Tým o.s.loving dog company