Základní pravidla stravování psa

Výživa psa je hodně diskutabilní téma,zvláště v dnešní době,kdy se diskutuje o tom zda-li krmit standartně již zažitou granulovanou stravou nebo krmit psa dle BARF,což znamená krmení psa přirozenou stravou( překlady se mnohdy liší,ale význam je pořád stejný:-) ). Je na Vás abyste zvážili své možnosti čím a jak svého psa budete krmit! Jen nepřehlédněte důležitou věc..štěně ve věku takřka od narození do cca 1,5 roku svého života potřebuje opravdu kvalitní,vyvážené krmivo! Je to období kdy se pes vyvíjí,roste a potřebuje k tomu od Vás zodpovědný přístup! A pokud chcete mít zdravého,spokojeného psa,musíte mu k tomu dát dobrý základ !

Je důležité brát ohledy na individualitu Vašeho psa. Musíme zohledňovat věk psa,plemeno,přiměřenou váhu v dospělosti. Pokud máme křížence,dbáme na to,aby pejsek nebyl ani tlustý ani hubený,někteří psi mají velký apetit,proto je třeba zvláště u mladých psů dbát na to,abychom svého svěřence nepřekrmovali. Pokud byste si nevěděli rady,konzultujte váhu Vašeho psa s veterinářem či odborníkem na výživu. Chceme se zaměřit na to,aby majitelé svých psů dbali na správnou výživu a to hlavně u štěňat a mladých psů. Je potřeba zdůraznit,že mnohdy máme sklony k tomu,pejskovi tzv.přilepšovat. Bohužel se cca tak v 98% stává to že svému pejskovi jsme zadělali na pěkně velký problém. Obezita se netýká jen lidí. Bohužel čím dál tím více se setkáváme s obezitou a jsme nuceni ji nějak řešit.Na vině jsou dva faktory. Na jedné straně bezohledný majitel,který mnohdy ignoruje vše co napovídá zdravý rozum a nedá na rady odborníků a myslí si,že ví sám nejlépe,jak krmit svého psa a na druhé straně veterinární ordinace. Mnoho se jich touto problematiokou zabývá opravdu poctivě a snaží se řešit každého pacienta s obezitou. Mnoho bohužel ještě tento faktor přehlíží..zvláště na vesnicích je každému jedno,zda-li je pes tlustý nebo hubený atd. Samozřejmě jsou vyjímky! Většina se opravdu snaží s touto problematikou něco dělat a bohužel i přes jejich velkou snahu, majitelé svých mazlíčků absolutně podráží jejich snahu a psa vykrmují dále. Bohužel pes ,který trpí obezitou má mnohdy problémy s bolestí kloubů,zad,nemoci srdce,ztížené dýchání a mnoho dalšího. Proto je třeba řídit se radami odborníků. Takže zlaté pořekadlo a v tomto případě zlatá rada: Zlatá střední cesta :-) a méně je někdy více :-)

Než přejdeme k tomu co krmit musíme vzít všechno po pořádku :-)

Za prvé je třeba si uvědomit co mám za psa,jak je na tom s jídlem(apetit),věk,předpokládaná váha v dospělosti(veterinární lékař) a plemenná predispozice např. k dysplazii,srdečným chorobám apod. Dále je třeba zvážit pokud má náš pes nějaké potravní alergie či trpí potravní intolerancí. Pokud budeme tohle všechno znát po té se teprve můžeme zaměřit na správný výběr krmiva a to buď tedy granulovaného nebo BARF. Při volbě granulovaného krmiva je třeba vybírat z kvalitních značek a nešetřit na pejskovi. Nekupujeme mu v žádném případě granule nabízené v supermarketech či hypermaketch apod. Při výběru je třeba si uvědomit,že je kvalita a složení krmiva opravdu důležitá a že OPRAVDU NENÍ JEDNO CO ZA GRANULE PES  DOSTANE!!!!!!!!!!

Při  krmení nekvalitními granulemi ,pes sice dostane nějaký objem,ale to je vše..nestráví ani polovinu z toho co by měl,často exkrementuje velké "hromádky" a pes je stále hladoví. To je známkou toho,že pes sice dostal něco do žaludku,ale jeho organismus není schopen natrávit nekvalitní suroviny a proto,tak jak jsme mu to podali to v natrávené formě leze ven. Při krmení kvalitní stravou uvidíte markantní rozdíl,pejsek toho sežere podstatně méně,výkaly jsou menší a pes je dostatečně zasycen a dobře prospívá,jeho srst je lesklá,pes je svěží,z tlamy mu nezapáchá. Bohužel nemohu v rámci reklamy jmenovitě určit,které granulované krmivo je správné a které špatné. Ale orientačně si vybírejte krmivo se superprémiových řad. Nešetřete na svém psovi,protože to co ušetříte nyní investujete do léčby pejska až bude v pokročilejším věku.

Pokud byste chtěli nebo uvažujete o tom,že byste přešli na BARF,což ze své vlastní zkušenosti mohu jen a jen doporučit,přečtěte si knihu od Kateřiny Novosádové- Barf,krmení psa přirozenou stravou+recepty a jídelníčky.  Nechci se klonit ani k jedné variantě krmení,abych si udržela objektivní přístup. Pokud byste ale chtěli znát můj názor,krmila jsem dlouhá léta své psy granulemi superprémiových řad. Psi prospívali dobře,nebyli viditelné žádné komplikace,na výstávách se jim také dařilo,ale po té co jsem přešla na doporučení kvůli potravní intoleranci u své feny AD,můžu jen konstatovat,že psi prospívají mnohem,mnohem lépe,mají viditelně hezčí srst a jsou vitálnější. U feny zmizely problémy spojené s potravní intolerancí. Jediná nevýhoda BARFU je ta ,že potřebujete velký mrazák na uskladnění masa pro psy a náročnější příprava jídelníčku,než je pouhé nasypání granulí. Mě trvá příprava krmné dávky pro tři psy cca 15 minut, s tím,že si maso dopředu vyndám z mrazáku. Ale určitě než přejdete na BARF si přečtěte výše uvedenou knihu. Je v ní spousta rad,informací a tipů jak začít a jak správně sestavit jídelníček. Ale neděste se,není to žádná věda.  Důležité je třeba zmínit, že nasycenost psa krmeného granulemi je podstatně delší. Pes krmený BARFEM potravu stráví do 12 hodin tzn. i s hovínkem.- Proto je třeba pejskovi,který barfuje rozložit krmnou dávku na víckrát než pejskovi krmeného granulemi. Takže u štěňat do 4-5 měsícu krmených barfem je třeba rozložit krmnou dávku cca tak do 5 menších částí. Štěně krmené granulemi tak do 3 dávek. Postupně přecházíme u obou variant do fáze,že dospělého psa a to tedy psa nejdříve od 18 měsíců věku krmíme dvakrát denně.Pes,který barfuje a má rychlejší metabolismus i třikrát denně. Dávky rozdělujeme hlavně také kvůli možnosti vzniku TORZE ŽALUDKU!!! -přetočení žaludku. Přesné příčiny vzniku nejsou plně známy, ale některé důležité faktory ano. Přetočení žaludku je pravděpodobně podmíněné geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory (pohyb po krmení, nevhodná strava), ale i souhra všech faktorů a nešťastných náhod. :-( Torze žaludku je akutní stav s úmrtností kolem 30 – 40 %. (Více o torzi v hlavní nabídce Vše co potřebujete vědět)

Takže abychom si to vše tak nějak zhrnuli...je třeba dbát na věk psa,plemeno,plemené zatížení,pravděpodobnou váhu v dospělosti,aktivitu svého psa a zdravotní indikace. Po té je třeba zvážit zda budu krmit granulované superpremiové krmivo nebo BARF. Po té to zkonzultuji se svým veterinárním lékařem či odborníkem na výživu psů. Rozdělím psovi jeho denní krmné dávky,které budu přesně dodržovat. Pokud pes krmení najednou nesní je to  náznak toho,že má pes dávku velkou nebo nemá upevněné stravovací návyky. V takovém případě psovi misku vezmeme a další žrádlo dostane v pravidelné dávce,kterou,pokud se to bude opakovat poupravíme.

Naprosto nevhodná krmiva pro psy jsou krom mléčných výrobků,ovesných vloček,zeleniny,sirového masa a dalších přírodních surovin,veškeré potraviny určené k lidské spotřebě. Je třeba si uvědomit,že pes není popelnice a proto mu nedáváme zbytky od stolu či z kuchyně!!!!!!

 Pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla o krmení,není třeba se obávat probémů výživového rázu,torzí žaludku či zdravotních kompikací v pozdějším věku způsobenou nekvalitním krmením.

                                                                                                                      

                                                                                      o.s. Loving dog company, Lucie Filišteinová

Diskusní téma: Výživa psa od štěněte do dospělosti

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek