Výběr štěněte

Tímto článkem bychom Vám chtěli trochu nastínit situaci chovů psů v ČR a zásadní pravidla na která je třeba se zaměřit a dodržovat je při výběru plemene,pohlaví a místa odběru pejska.

V prvé řadě je nejdůležitější si uvědomit,že pořídit si pejska je určitý závazek a to na několik let.Pes potřebuje pravidelnou veterinární péči. Vysoké nároky klademe i na výběr krmiva. Pejsek potřebuje výcvik,pravidelné venčení a hlavně solidní zacházení a maximum Vašeho času. Pokud jste schopni mu toto zajistit,potom je třeba se zamyslet nad výběrem plemene.Pokud si pořizujeme druhého pejska je třeba se zaměřit ve výběru na to,aby nebyl žádný problém v soužití mezi nimi. Plemeno vybíráme podle třech věcí..první je velikost psa,druhá je povaha a třetí je krása,posléze vybíráme psa účelově pro dané zaměření ve výcviku. Nevybíráme si pejska jen podle toho jestli se nám líbí..je třeba zvážit všechny faktory a pokud pořizujeme pejska pro děti je třeba si uvědomit,že 80% povinnosti péče o něj bude na Vás.. Takže nepořizuji si aktivní plemena a velká plemena do malého bytu s časově náročnou prací,zase na druhou stranu nemyslete si,že pokud máte zahradu,je problém s pohybem vyřešen..to jsou takové hlavní mylníky.

Při rozhodování,jestli psa nebo fenu je třeba zvážit několik důležitých faktorů,které souvisí i s výběrem plemene. Pokud si vybíráme s malých společenských plemen do 40 cm velikosti,je to v celku jedno. Je třeba si jen uvědomit,že fenka se několikrát do roka hárá,stává se neposlušnou v tomto období a hrozí riziko nežádoucího nakrytí u chovných fen. U kříženců či psů bez PP doporučujeme jak u feny ,tak u psa kastraci bez ohledu na velikost a původ(viz.články o kastraci). U chovných jedinců je třeba si uvědomit,že jsme zodpovědni za to,pokud přivedeme na svět nový vrh štěňat daného plemene a je třeba si uvědomit co to všechno obnáší..nahlášená krytí na klub,posléze vrhu,nepřetržitá péče o štěňata,zajištění kvality vrhu,vyřízení PP a mnoho dalšího. Je třeba podoknout,že je nutný nějaký výcvik,socializace,ať už se jedná o psa či fenu!Je pravda ta,že leckdy je fena poslušnější a poddanější při výcviku,ale není to pravidlem!

Pokud máme vybrané plemeno a pohlaví je třeba se zaměřit na to,odkud si pejska vzít. A tady chci na Vás všechny apelovat,abyste si dávali VELIKÝ POZOR,odkud si pejska berete,za jakých podmínek byl chován! Pokud Vám někdo řekne informaci,že jsou rodiče s PP ale štěnata ne je třeba maximálně spozornět a ptát se proč štěňata nemají PP,pokud jsou po PP rodičích?? Je několik možností..ta nejméně častá je ta,že si pořídili páreček určitého plemene s PP a dál se o nic nestarali a psíci splodili štěnda.Bohužel velmi často se stává to,že některý ze psů nesplňuje podmínky pro uchovnění,dané klubem,ale přesto za vidinou zisku majitel těchto psů,psy nakryje. Další hrůznou skupinou jsou tzv. množitelé,kteří mají bezpočet psů v hrozném stavu a množí a množí bez kontroly čehokoliv a štěňata prodává jako na běžícím páse!! Takovéhle lidi je třeba ihned nahlásit a veterinární správunebo živnostenský úřad( neplnění daně z příjmu),aby podnikli kroky proti těmto lidem!

Jak rozpoznat správného chovatele-Poskytne Vám všechny informace o chovu,výživě,chová se solidně,nemá několik vrhů do roka,neprodává štěňata přes pochybné inzeráty,poskytne Vám informace,fotografie rodičů štěňat,nabídne Vám nezávaznou návštěvu,vyptává se Vás,jestli máte zkušenosti s chovem,výcvikem,zajímá se o to ,kde bude štěně žít,co s ním chcete dělat,předává Vám štěně normálně s kupní smlouvou a všemi doklady ke štěňátku,doloží veterinární péči o štěně očkovacím průkazem,bere si na Vás kontakt,aby mohl pejska sledovat v průběhu jeho života apod.

Jak rozpoznat špatného chovatele- Chová psy v nepřijatelných nehygienických podmínkách,jsou špatně živení,nesocializovaní,pobíhá okolo spousty dalších jiných psů,slibuje doklady ké štěněti někdy do budoucna,nemáte kupní smlouvu,štěňata nejsou očkovaná,odčervená,bez očkovacího průkazu,pokouší se Vám štěně prodat za každou cenu,předání probíhá na benzínce nebo na půl cesty nebo dává štěně pomalu přes plot... :-(

Bohužel lidí,kteří chtějí zbohatnout na chovů psů je hodně,podvodníků,množitelů stále přibývá a to i v papírových chovech.. :-(

Mnoho klubů má podle nás velmi nízké nároky na uchovnění jedinců daných plemen..u velkých a obřích plemen by se měli spřísnit podmínky pro uchovnění co se týká RTG DKK,DLK! U jiných zase dbát o zachování původního vyšlechtění psů,podmíněno zkouškou z výkonu z daného odvětví.. U Argentinských dog,dalmatinů,amerických buldoků a mnoh dalších plemen s vrozenou hluchotou (hluchota je vázána u zvířat s bílou srstí na absenci nebo nedostatek melanocytů, jež jsou potřebné pro normální vývoj vnitřního ucha. Tato hluchota je neléčitelná, je však možno ji regulovat a snížit její výskyt kontrolovaným chovem) by měl být povinný BAER test na vrozenou hluchotu a není:-( bohužel korupce je všude a to i v těchto chovech papírových psů. Proto na Vás znovu apeluji kontrolujte si chovné stanice ze kterých odebíráte pejska,dbejte ,aby byli rodiče po zdravotní stránce naprosto v pořádku a měli všechna potřebná vyšetření a štěňata zrovna tak,protože pokud od takových lidí budeme brát štěňata,zamezíme produkci těm nepoctivcům..alespoň částečně...

 

Závěrem bychom chtěli tedy říci: Buďte obezřetní,svědomití a zodpovědní při výběru nového člena Vaší rodiny :-)

 

                                                                     Tým o.s. Loving dog company