Vakcinační schéma

Vakcinace neboli očkování je nezbytnou součástí protiinfekčních opatření v chovech psů, jejímž cílem je navození dostatečné obranyschopnosti a zamezení vzniku konkrétní infekční choroby.

Předpokladem úspěšné aktivní imunizace (=vakcinace) je správně vyrobená vakcína, vhodné vakcinační schéma, ale i schopnost jedince odpovědět na danou očkovací látku.

Běžně se s očkováním začíná od 8 týdnů věku, v případě zvýšeného rizika nákazy (špatné chovatelské podmínky, nedostatečný příjem mleziva od matky apod.) je možné vakcinovat v 6 a 7 týdnech.

Každou vakcínu (až na některé výjimky jako je např. vzteklina) je při prvotním očkování potřeba aplikovat několikrát, a to v intervalu 3 – 4 týdnů. Celá série by u štěňat  měla být završena ve věku minimálně 12 týdnů, dle nejnovějších studií raději až ve 14 až 16 týdnech, kdy je již imunitní systém schopen adekvátní odpovědi na danou očkovací látku.

Vakcinace proti vzteklině se provádí od 3 měsíců věku, buď při posledním očkování spolu s ostaními chorobami, anebo samostatně minimálně 3 týdny od předchozí vakcinace.

 

 

Mezi nemoci, proti kterým je nezbytné očkovat, patří parvoviróza, psinka a infekční zánět jater. V Česku se přeočkování těchto chorob provádí většinou každoročně, v některých západních zemích se již přešlo na tříletý revakcinační interval (výzkumy ukazují, že i tak je chráněnost dostatečná). Většina veterinárních pracovišť se řídí nejmodernějšími trendy ve veterinární imunologii, a proto tyto choroby u dospělých psů revakcinují jednou za tři roky (pokud prvotní očkování ve štěněcím věku bylo provedeno správně a proběhla tzv. boosterová vakcinace rok po primovakcinaci).

U leptospirózy se doporučuje přeočkování 1x ročně, u psů pohybujících se více v přírodě raději 2x ročně.

Vzteklina se v České republice u psů revakcinuje v intervalu, který je uveden v příbalovém letáku použité očkovací látky, nejčastěji po 1 - 3 letech.

Novinky v očkovacím schématu psů:

K vakcínám, které se neočkují zcela rutinně patří:

  • psincový kašel s intranazální aplikací (očkovací látka se vstříkne přímo do nozder a navodí dobrou lokální imunitu) – doporučujeme,

  • borelióza – spíše nedoporučujeme, vhodnější prevencí jsou přípravky proti klíšťatům ve formě spot-on nebo obojků,

  • koronaviróza – nedoporučujeme, účinek vakcíny je sporný a navíc tato nemoc nezpůsobuje závažnější problémy u psů starších 6 týdnů,

  • dermatofytóza – očkování proti plísním nedoporučujeme až na výjimečné případy, a to jedině v kombinaci s dalšími léčebnými opatřeními,

  • tetanus – sporadické onemocnění, vakcinaci doporučujeme při zvýšeném riziku infekce,

  • giardióza – střevní parazitární onemocnění způsobované prvoky, očkování doporučujeme v indikovaných případech,

  • herpesviróza - vakcína může snížit riziko potratu, před očkováním by se měla fena vyšetřit na přítomnost protilátek.

Závěrem:

  • před očkováním je vždy nutné zvíře zběžně vyšetřit - vakcinovat psa je totiž možné pouze za předpokladu, že je úplně v pořádku a neprojevuje žádné známky onemocnění či změny zdravotního stavu - pokud by zvíře mělo nějaký zdravotní problém, vakcinace by nemusela mít dostatečnou odezvu a navíc by mohla stav zvířete ještě zhoršit,
  • doporučitelné je předchozí odčervení 10 – 14 dní před vakcinací,
  • po provedeném očkování chraňte zvířata před nadměrnou fyzickou námahou, před nachlazením či přehřátím, stresem a pokud je to možné, nenechte je po očkování bez dozoru; projevy případné závažné alergické reakce nastupují zpravidla do několika desítek minut po aplikaci,
  • pokud se objeví příznaky alergické reakce (nejčastěji otoky na hlavě, kožní vyrážka, neklid, zvýšené slinění, zrychlené dýchání), kontaktujte svého veterináře nebo jej s pacientem urychleně navštivte.